چگونه علم سرفصل را تفسیر کنیم

همه ما تجربه ایستادن در صف پرداخت و نگاه کردن به روزنامه های تبلیغاتی رژیم های غذایی و غذاهای معجزه آسا را ​​داشته ایم و به خوانندگان می گویند که اگر این یا آن را بخورند، می توانند در یک هفته 10 پوند وزن کم کنند. در حالی که در بیشتر مواقع تشخیص عناوین احتمالاً فاقد حقیقت و اعتبار بسیار آسان است، در مورد اخبار و عناوین مربوط به مطالعات علمی چطور؟ حتی اخبار و رسانه های بسیار مورد توجه نیز اغلب ادعاهای نادرست یا گمراه کننده در مورد غذا و سلامتی را تبلیغ می کنند. در حالی که انجام این کار ممکن است یک تاکتیک تبلیغاتی باشد، اما احتمالاً یک پیامد ناخواسته از متراکم کردن علم بسیار پیچیده و همیشه در حال تغییر تغذیه به یک ادعای یکسان است.

در حالی که اعتماد به نشریاتی که تحقیقات علمی را ترویج می کنند آسان تر از رسانه ها است، هر دو می توانند منبع اطلاعات نادرست باشند و می توانند ادعاهای گمراه کننده را منتشر کنند. در زیر چندین تاکتیک وجود دارد که دفعه بعد با مطالعه‌ای که ممکن است یک مطالعه سرفصل بزرگ باشد از آنها استفاده کنید.

مرحله 1 – داستانی را که مطالعه را پوشش می دهد در نظر بگیرید.

منبع: از خود بپرسید که در مورد مطالعه از کجا یاد گرفتید. آیا توسط یکی از دوستان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است؟ برجسته شده در اخبار شبانه؟ در یک روزنامه بزرگ منتشر شده است؟ در نظر بگیرید که آیا این مطالعه و یافته های آن برای ایجاد یک شعار جذاب که بیننده را بهینه می کند، تفسیر و ترویج می شود یا خیر. آیا انقدر خوب هست تا درست باشه؟ یا شاید برعکس است، شاید ترس ایجاد می کند؟

نویسنده کیست؟ آیا مقاله توسط یک دانشمند آموزش دیده یک وبلاگ نویس مواد غذایی نوشته شده است یا یک روزنامه نگار؟ آیا آنها سابقه نوشتن مقالات متعادل و علمی دارند یا از نظر تاریخی محتوایی با احساس بیشتر نوشته اند؟ هم اعتبار و هم انگیزه های بالقوه نویسنده را در نظر بگیرید.

داستان کامل چیست؟ ثبت همه یافته ها، نقاط قوت و ضعف یک مطالعه در یک عنوان غیرممکن است، بنابراین مهم است که جزئیات را بررسی کنید. علاوه بر دور زدن عنوان مقاله کامل، باید هر منبع منبع را نیز بررسی کنید تا مطمئن شوید که از عنوان و مقاله پشتیبانی می کند. همه نویسندگان دانشمندانی نیستند که هم تخصص لازم را برای ارزیابی کافی یک مطالعه داشته باشند و هم یافته های مطالعه را در چارچوب گسترده تر شواهد مرتبط در مورد موضوع قرار دهند. علاوه بر این، خواه نویسنده عمداً این کار را انجام دهد یا نه، ممکن است به دنبال بخش‌هایی از مطالعات باشد که به بهترین وجه در متن داستان خود تناسب داشته باشد. مطمئن شوید که مطالعه را جستجو و ارزیابی کنید، نه فقط برداشت نویسنده از آن.

مرحله 2 – ارزیابی مطالعه

در نظر بگیرید که آیا این مطالعه توسط همتایان بررسی شده و در یک مجله معتبر منتشر شده است. فرآیند بررسی همتا تضمین می‌کند که کارشناسان بی‌طرف، کیفیت نحوه سازماندهی مطالعه را ارزیابی می‌کنند و در صورت لزوم سؤالاتی را مطرح می‌کنند. علاوه بر این، مطالعات همتا که در مجلات معتبر منتشر می‌شوند و بررسی‌ها یا دستورالعمل‌های منتشر شده توسط آژانس‌های بین‌المللی سلامت و نهادهای سیاست‌گذار، یافته‌های قابل اعتماد تری دارند.

زمان بندی را بررسی کنید. گاهی داستان‌ها به مطالعاتی اشاره می‌کنند که برای یک سال یا بیشتر منتشر شده‌اند تا توجه را در مورد یک موضوع جلب کنند. مطمئن شوید که تاریخ انتشار مطالعه را بررسی کنید تا مشخص شود که آیا یافته ها جاری و مرتبط هستند یا خیر.

نوع مطالعه را مشخص کنید. مطالعات در کیفیت و طراحی آنها بسیار متفاوت است. مهم است که به یاد داشته باشید که ارتباط مساوی با علیت نیست. برخی از طرح‌های مطالعه می‌توانند ارتباط بین یک رفتار یا قرار گرفتن در معرض و یک پیامد سلامتی را شناسایی کنند، اما می‌توانند نشان دهند که ناشی از آن رفتار یا مواجهه است. علاوه بر این، مانند همه انواع مطالعه، در نظر گرفتن متغیرهای مخدوش کننده (یعنی چیزی که توسط محقق کنترل نشده است، اما ممکن است بر نتیجه مطالعه تأثیر بگذارد) و منابع بالقوه سوگیری، که می تواند مطالعه را منحرف کند، ضروری است. یافته ها.

تحقیقات معتبر اقداماتی را انجام می دهد تا خطری که ترجیحات یا سوگیری محققان یا شرکت کنندگان یا حتی شانس می تواند بر نتایج مطالعه تأثیر بگذارد را کاهش دهد. توجه به این واقعیت مهم است که همه تحقیقات یکسان ایجاد نمی شوند و بنابراین نتایج آنها برابر نیست. این راهنما از FoodInsight ممکن است به شما در پیمایش انواع مختلف مطالعات و پیامدهای نتایج، زمانی که مطالعات به درستی انجام می شود، کمک کند.

با دنبال کردن این مراحل برای ارزیابی درست مطالعات سرفصل، می توانید بخشی از راه حل مشکل رو به رشد انتشار علم بد و سرفصل های فریبنده باشید. وقت آن است که کلاه سفید خود را (و عینک مطالعه) بگذارید.


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *