کموفوبیا: از مواد موجود در غذای خود نترسید!

از مواد موجود در غذای خود نترسید!

اصطلاح “شیمی هراسی” به عنوان بیزاری یا تعصب نسبت به مواد شیمیایی یا شیمی تعریف می شود. همچنین به بی اعتمادی اغراق آمیز یا غیرمنطقی نسبت به برخی غذاها، از جمله مواد تشکیل دهنده غذا یا افزودنی های غذایی اشاره دارد. طی چند سال گذشته، شرکت‌های مواد غذایی و رسانه‌ها با اعلام حذف برخی مواد یا افزودنی‌ها از محصولاتشان، شیمی‌هراسی را در میان مصرف‌کنندگان تداوم بخشیدند. این اعلامیه ها معمولاً بر اساس دلایل ایمنی نیستند، بلکه به این دلیل است که نام(های) علمی ماده(ها) ناآشنا یا ترسناک به نظر می رسند. واقعیت این است که، در حالی که مصرف کنندگان حق دارند بر اساس ترجیحات شخصی از برخی غذاها یا مواد تشکیل دهنده خودداری کنند، دلیلی برای ترس از آنها وجود ندارد. تمام اجزای غذا ایمن هستند و توسط مقامات دولتی که مسئول حفاظت از سلامت عمومی هستند تنظیم می شود. بیایید نگاهی به حقیقت پشت این ادعاها بیندازیم که برخی از مواد تشکیل دهنده “ترسناک” یا “نجس” هستند و یکبار برای همیشه شیمی هراسی را غلبه می کنند.

  • اصطلاح “تمیز” پس از شستن کثیفی از روی محصولات شما مناسب است، نه برای تفسیر برچسب ها. صرف نظر از طولانی بودن لیست مواد یا نحوه صدای مواد، غذاهایی که حاوی مواد یا افزودنی های ناآشنا هستند «کثیف» نیستند. در واقع، در بسیاری از موارد آنها به اطمینان از بی خطر بودن غذاها و عاری از عوامل بیماری زا که می توانند باعث بیماری های ناشی از غذا شوند کمک می کنند. روند استفاده از اصطلاح “پاک” برای توصیف رژیم غذایی بدون مواد افزودنی، نه تنها این تصور غلط را ایجاد کرده است که این یک روش ایمن‌تر برای غذا خوردن است، بلکه اکنون به طور کاذب با نتایج مثبت سلامتی مانند کاهش وزن مرتبط است. حقیقت این است که کاهش مقدار کالری مصرف شده، نه مقدار مواد یا مواد افزودنی، چیزی است که به کاهش وزن کمک می کند.
  • علم غذا مفید است و نباید شما را بترساند. یکی از تاکتیک‌های متداول که توسط گروه‌ها برای رنگ آمیزی مواد و افزودنی‌های غذا در نور منفی استفاده می‌شود، این است که پیشنهاد می‌کنند نام آنها ما را بترساند. موادی مانند صمغ زانتان، دی اکسید تیتانیوم و فسفات سدیم ممکن است عجیب به نظر برسند، اما اغلب افزودنی ها بر اساس منابع اصلی آنها، مانند مواد معدنی، نمک ها یا سایر مواد طبیعی نامگذاری می شوند. علاوه بر این، این افزودنی‌ها نقش‌های فنی مهمی را در غذاها ایفا می‌کنند، مانند افزایش ارزش غذایی، بهبود بافت یا قوام، راحت‌تر کردن غذاها برای آماده‌سازی، افزایش ماندگاری و کمک به تامین پایدار مواد غذایی. یک جستجوی آنلاین سریع می‌تواند به شما کمک کند نام یک عنصر را شناسایی کنید سرچشمه می گیرد و چه هدفی در یک غذا دارد.
  • همه غذاها پیچیده هستند، به این معنی که حاوی مقدار زیادی هستندمواد طبیعی در سال 2013، جیمز کندی، معلم مشهور شیمی و وبلاگ نویس، مجموعه ای از پوسترها را به نام “موز کاملا طبیعی” این مجموعه فراوانی مواد شیمیایی و موادی را که به طور طبیعی در غذاها و میوه‌هایی که هر روز مصرف‌کنندگان از آن لذت می‌برند وجود دارد را نشان داد. به عنوان مثال، یک موز به طور طبیعی حاوی بیش از حد است 50 ماده که شامل مالتوز، پرولین، تیروزین و اسید میریستیک است. در این مجموعه، کندی به این واقعیت اشاره کرد که غذاهای طبیعی معمولاً از نظر شیمیایی پیچیده‌تر از غذاهایی هستند که تولید یا فرآوری می‌شوند. برخی از این مواد طبیعی ممکن است در صورت مصرف در سطوح بسیار بالا مضر باشند، اما دولت با تنظیم سطوح موادی که شرکت‌های مواد غذایی مجاز به استفاده از آن هستند، از این امر جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، این مواد به تنهایی در اشکال غلیظ مصرف نمی شوند، بلکه در چارچوب یک رژیم غذایی کامل مصرف می شوند.
  • فقط مواد “غذایی” می توانند در غذاها ظاهر شوند. ترس رایجی که توسط “متخصصان” بهداشتی که خودشان توصیف می کنند ترویج می شود این است که اگر یک ماده در یک کالای غیرخوراکی ظاهر شود، هیچ کاری در غذاها ندارد. چیزی که این افراد متوجه نمی شوند این است که برخی از مواد بسته به کاربرد دارای درجه های متفاوتی هستند. به عنوان مثال، یک فسفات “صنعتی” در شرایط متفاوتی از فسفات “غذایی” تولید می شود و مجاز به استفاده در غذاها نیست. مواد غذایی فسفاته باید تحت شرایط سخت تولیدی که توسط قوانین اجرا شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و سایر آژانس های نظارتی هدایت می شود، ساخته شوند.
  • فهرست طولانی مواد، سلامت غذاها را تعیین نمی کند. سازمان های حاکم نه تنها ایمنی و محتوای غذاها را تنظیم می کنند، بلکه نحوه ظاهر شدن مواد تشکیل دهنده آنها روی برچسب ها را نیز تنظیم می کنند. به عنوان مثال، FDA ملزم می کند که بیکینگ پودر لیست مواد تشکیل دهنده شامل همه مواد فرعی باشد، که شبیه این است: بکینگ پودر (بی کربنات سدیم، سولفات آلومینیوم سدیم، نشاسته ذرت). تصور کنید که فهرست مواد تشکیل دهنده یک محصول پخته شده از غلات کامل چقدر طولانی خواهد بود! طبق قانون، محصولات غنی از مواد مغذی با ترکیبی از مواد تشکیل دهنده و طعم دهنده موظفند فهرست مواد تشکیل دهنده طولانی و علمی را شامل شوند.

نتیجه نهایی: عدم شناخت یا دانستن منشا نام یک ماده باید باعث کنجکاوی شود، نه ترس، زیرا ایمنی مصرف کننده مواد غذایی توسط دانشمندان واجد شرایط و سازمان های دولتی تعیین و نظارت می شود. تحقیقات خود را در مورد موادی که ممکن است با آنها آشنا نباشید انجام دهید و نظرات خود را بر اساس مطالعات علمی با کیفیت بالا و بررسی شده و نه کمپین های بازاریابی قرار دهید. اجازه ندهید شیمی هراسی تعیین کند که چه غذاهایی را باید یا نباید بخورید، یا شما را از خوردن غذاهایی که دوست دارید باز دارد!

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترکیبات مختلف غذا در غذای خود و اینکه از کجا آمده اند، به ادامه مطلب مراجعه کنید حقایقی در مورد مواد تشکیل دهنده غذا صفحات وب در این وب سایتدیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *