خرید استون

استون چیست؟- تاریخچه، خواص، تولید و موارد استفاده

استون
استون یک عنصر آلی با فرمول (CH3)2CO است. استون از سه کربن، شش هیدروژن و یک اتم اکسیژن تشکیل شده است. استون در دسته کتون ها قرار می گیرد که ترکیبات آلی با یک گروه کربونیل متصل به دو گروه هیدروکربنی هستند. استون یک واحد ساختمانی عمومی در شیمی آلی است. در بدن انسان معمولاً در خون و ادرار وجود دارد.

تاریخچه استون

استون اولین بار در قرون وسطی توسط کیمیاگران کشف شد و در آنجا به عنوان “روح زحل” نامیده شد. این شیمیدان فرانسوی ژان باپتیست دوما و شیمیدان آلمانی یوستوس فون لیبیگ بودند که فرمول شیمیایی استون را تعیین کردند. شیمیدان فرانسوی در سال 1833 استون را با افزودن یک پسوند به ساقه اسید استیک مربوطه، استون نامید. در سال 1852، الکساندر ویلیام ویلیامسون، شیمیدان انگلیسی، به این نتیجه رسید که استون یک متیل استات است و در همان سال توسط یک شیمیدان فرانسوی، چارلز فردریک گرهارت، موافقت/توافق شد. Chaim Weizmann، در طول جنگ جهانی اول، فرآیند تولید صنعتی استون را به نام فرآیند Weizmann معرفی کرد.

خرید استون: از مراکز متبر

خرید استون: در حجم های گوناگون

خواص استون

خواص فیزیکی استون:

نقطه جوش استون – 56.05 درجه سانتیگراد

نقطه ذوب – 94.8 درجه سانتیگراد

ظاهر – مایع بی رنگ

طعم – طعم شیرین

بو – میوه ای، تند، تحریک کننده

حلالیت – قابل اختلاط با آب، بنزن، متانول، اتانول، دی اتیل اتر، کلروفرم

چگالی – 0.7845 گرم بر سانتی متر مکعب

خواص شیمیایی استون:

وزن مولکولی – 58.08 گرم در مول

اسیدیته – 19.2 pKa

پایه – 5.2 برای پایه مزدوج

ضریب شکست- 1.35 nD.

تولید استون

ایالات متحده بالاترین ظرفیت تولید استون را دارد که نزدیک به 1.70 میلیون تن در سال است و پس از آن تایوان و چین قرار دارند. بزرگترین شرکت تولید کننده استون INEOS فنل است که حدود 17 درصد از ظرفیت جهان را در اختیار دارد و پس از آن میتسویی، سونوکو و شل قرار دارند.

روش سنتی

در روزهای اولیه، استون از تقطیر خشک ترکیبات استات، مانند استات کلسیم در دکربوکسیلاسیون کتونیک تولید می شد.

Ca (CH3COO)2 → CaO (s) + CO2 (g)+ (CH3)2CO (v)

در طول جنگ جهانی اول، استون با استفاده از تخمیر استون بوتانول اتانول با باکتری Clostridium acetobutylicium که توسط Chaim Weizmann معرفی شد، تولید شد. این روش بعداً زمانی که روش‌های جدیدتر با بازدهی بهتر وارد عمل شدند، کنار گذاشته شد.

روش فعلی

در حال حاضر استون به طور مستقیم یا غیر مستقیم از طریق استفاده از پروپیلن تشکیل می شود. تقریبا 83 درصد استون با استفاده از فرآیند کومین تولید می شود. در فرآیند کومن، بنزن با پروپیلن آلکیله می شود تا ترکیب کومن را تشکیل دهد که در مراحل بعدی توسط هوا برای تولید فنل و استون اکسید می شود.

فرآیندهای دیگر مانند فرآیند واکر هوخست، شامل اکسیداسیون یا هیدراتاسیون ترکیب پروپیلن برای تشکیل 2-پروپانول است که در مرحله بعدی اکسید شده و استون را تشکیل می دهد.

مشاهده تصویر منبع

خرید استون

خرید استون را از سایت های فروش و خرید استون انجام دهید.

با خرید استون از این سایتها در اسرع وقت به محصول خود دست می یابید.

موارد مصرف استون

حدود یک سوم استون تولید شده در جهان به عنوان حلال و یک چهارم به عنوان استون سیانوهیدرین مصرف می شود.

حلال: استون به عنوان یک حلال خوب برای بسیاری از پلاستیک ها و الیاف مصنوعی عمل می کند. استون برای نازک کردن رزین پلی استر، تجهیزات تمیز کردن مورد استفاده و برای ذوب اپوکسی ها و سوپرچسب ها قبل از سخت شدن استفاده می شود. به عنوان یکی از اجزای فرار برخی از رنگ ها و لاک ها استفاده می شود. در ساخت فلز قبل از رنگ آمیزی به عنوان یک چربی گیر سنگین استفاده می شود. به عنوان حلال در صنعت داروسازی و در الکل دناتوره شده به عنوان دناتوره کننده استفاده می شود. در برخی از داروهای دارویی به عنوان یک ماده کمکی وجود دارد. از آنجایی که استون قابل اشتعال است، همچنان به عنوان یک حلال برای حمل و نقل ایمن استیلن استفاده می شود.

واسطه شیمیایی: استون برای سنتز متیل متاکریلات استفاده می شود. کاربرد عمده بعدی استون در سنتز بیسفنول A است. میلیون ها کیلوگرم استون در تولید حلال های متیل ایزوبوتیل الکل و متیل ایزوبوتیل کتون استفاده می شود.

کاربرد پزشکی و آرایشی: استون در کاربردهای مختلف پزشکی و آرایشی استفاده می شود. همچنین به عنوان ترکیبی در افزودنی های غذایی، بسته بندی مواد غذایی و پاک کننده رنگ ناخن موجود است. همچنین توسط متخصصین پوست همراه با الکل برای درمان آکنه استفاده می شود. استون به طور کلی در لایه برداری شیمیایی استفاده می شود.

آزمایشگاه: در آزمایشگاه ها، استون به عنوان حلال قطبی و آپروتیک در واکنش های آلی مختلف استفاده می شود. در واکنش اکسیداسیون جونز نیز استفاده از استون به عنوان حلال بسیار مهم است. استون به دلیل ارزان بودن و فرار بودن معمولاً به عنوان حلال برای شستن ظروف شیشه ای آزمایشگاهی استفاده می شود. استون زمانی که زیر نور فرابنفش قرار می گیرد بازتاب فلورسنت می دهد، به همین دلیل است که بخار آن می تواند به عنوان ردیاب فلورسنت در آزمایش جریان سیال مورد استفاده قرار گیرد.

مصارف خانگی و سایر موارد: استون یک جزء اساسی در پاک کننده لاک ناخن است. برای پاک کردن سوپرچسب استفاده می شود و همچنین بقایای شیشه و چینی را به راحتی پاک می کند. متخصصین آرایش از آن برای از بین بردن چسب های پوستی استفاده می کنند. استون به عنوان عوامل صیقل دهنده بخار در چاپ مصنوعات بر روی ساختارهای پرینت سه بعدی در امتداد w استفاده می شود.

خرید استون

خرید استون را با ما امتحان کنید و از خرید استون لذت ببرید.

منبع : https://bismoot.com/blog/acetone-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%88%d9%86/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *