Codex Alimentarius – وبلاگ IFAC

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که غذای شما چگونه پرورش یا ساخته می شود؟ یا اگر غذای شما از کشور دیگری است، چگونه می دانید که بی خطر است؟ چه کسی استانداردهایی را برای غذاهایی که از کشورهای دیگر می آید تعیین می کند؟ اگر تا به حال این سؤالات را پرسیده اید یا به افکار مشابهی فکر کرده اید، باید در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید CODEX ALIMENTARIUS.

Codex Alimentarius که در سال 1961 تأسیس شد، یک نهاد تنظیم استاندارد بین‌المللی است که تحت نظارت سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان غذا و کشاورزی (FAO) سازمان ملل متحد با مأموریت تضمین تامین غذای ایمن و تسهیل تجارت بین‌المللی است.

Codex AlimentariusCodex بیش از 400 کشور عضو و سازمان غیردولتی شناخته شده (NGO) را گرد هم می آورد تا استانداردهای تغذیه، ایمنی و تجارت را که منعکس کننده علم صحیح و شیوه های تجارت منصفانه است، ایجاد کنند. این استانداردها به کشاورزان محلی و کشورهای کوچکتر کمک می کند تا به بازارهای خارجی دسترسی داشته باشند و در عین حال به تضمین ایمنی برای مصرف کنندگان در همه جا کمک کنند. تولیدکنندگان مواد غذایی که مایل به صادرات محصولات خود به بازارهای خارجی هستند، می توانند از استانداردهای Codex برای اطمینان از رشد، پردازش، بسته بندی، آزمایش و شیوه های حمل ایمن پیروی کنند، در حالی که می دانند محصولات آنها در اکثر بازارهای ملی در سراسر جهان پذیرفته می شود. این امر به ترویج تجارت بین‌المللی مواد غذایی و محافظت از مصرف‌کنندگان در زنجیره عرضه مواد غذایی که به طور فزاینده جهانی شده کمک می‌کند.

بسیاری از کمیته‌ها و گروه‌های ضربت Codex به طور منظم برای بحث و پیشنهاد استانداردهایی که به ارتقای ایمنی و در دسترس بودن غذا کمک می‌کنند، گرد هم می‌آیند. این جلسات شفاف، فراگیر هستند و بر اساس اجماع کار می کنند تا اطمینان حاصل شود که هیچ کشور یا سازمانی قادر به تسلط بر بحث نیست. این یک زمینه بازی برابر را فراهم می کند که در آن ایمنی مصرف کننده و علم در اولویت قرار می گیرند و همه صداها شنیده می شوند.

سپس استانداردهای اتخاذ شده در سطح کمیته برای تصویب توسط کمیسیون Codex بررسی می شود. در صورت تصویب، استانداردها برای همه ذینفعان Codex صادر و به صورت آنلاین پست می شوند. سپس کشورهای عضو می توانند استانداردها را در مقررات خود بپذیرند یا به تولیدکنندگان و تولیدکنندگان محلی استانداردها را آموزش دهند. اگر شرکت ها قصد صادرات محصولات خود را داشته باشند، ممکن است به طور داوطلبانه از استانداردها پیروی کنند. این استانداردهای شفاف، که به راحتی به چندین زبان در دسترس هستند، به همه تولیدکنندگان مواد غذایی و کشورها اجازه می دهد تا از دستورالعمل های سازگار و پذیرفته شده جهانی پیروی کنند.

وقتی نوبت به نیازهای رو به رشد جمعیت جهانی می رسد، Codex تضمین می کند که مواد غذایی که بین کشورها مبادله می شود، ایمن، سالم و در دسترس است. استانداردهای ارائه شده توسط Codex به تقویت شیوه های یکنواخت برای همه تولیدکنندگان مواد غذایی کمک می کند. Codex برای همه کسانی که در تجارت مواد غذایی دخیل هستند، از کشاورزان محلی و مشاغل کوچک گرفته تا بزرگترین اقتصادهای واردکننده و صادرکننده سود می برد.


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *